Pn - Pt 11:00 - 20:00 +48 12 626 69 88+48 794 000 220kontakt@lewandowskiclinic.pl lewandowskiclinic@gmail.com
Zaufana placówka
zadowoleni pacjenci
Dobrzy specjaliści

Skleroterapia – kiedy warto ją wykonać

Uczucie zmęczonych nóg, małe pajączki na łydkach czy obrzęki – tak zazwyczaj zaczynają się pierwsze problemy z żylakami.

Problem tzw. pajączków na nogach dotyczy dużej grupy pacjentów i stanowi dość przykry problem kosmetyczny. Są to rozszerzenia drobnych, powierzchownych naczyń krwionośnych, które świadczą o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego. Jedną z bardzo skutecznych, bezpiecznych i bezbolesnych, metod walki z nimi jest własnie skleroterapia.

Korzyścią skleroterapii, poza efektem estetycznym leczenia, jest niwelowanie objawów towarzyszących żylakom, czyli bólu, pieczenia, obrzęków i uczucia ciężkich nóg oraz zabezpieczenie pacjenta przed rozwojem niewydolności żylnej. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych przez lekarza i trwa na ogół 15-30 minut.

Wykonuje się go w pozycji leżącej pod kontrolą USG Doppler. Lekarz używając specjalnej, cienkiej igły, wprowadza do chorego naczynia żylnego odpowiedni preparat, który niemal natychmiast powoduje obkurczanie się żyły. Dawka jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta i konkretnej zmiany.

Przygotowanie do zabiegu

Pierwszym etapem jest wizyta u specjalisty chirurga naczyniowego, który kwalifikuje chorego do zabiegu . Podczas tej konsultacji wykonuje się badanie USG Doppler naczyń krwionośnych a następnie ustalany jest indywidualny schemat leczenia i profilaktyki dla uzyskania optymalnych efektów

Zalecenia przed zabiegiem:

W ramach przygotowań do zabiegu skleroterapii zaleca się przyjmowanie rutyny przez co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem. Jest to znany suplement diety o działaniu wzmacniającym naczynia krwionośne i zwiększającym ich grubość.

Bezpośrednio przed zabiegiem najlepiej jest pozostawić skórę nienaruszoną w żaden sposób – nie powinno się golić nóg ani stosować żadnego rodzaju kremów, balsamów, oliwek itp.

Zalecenia po zabiegu:

Czas rekonwalescencji uzależniony jest od indywidualnych cech pacjenta i stosowania się do zaleceń lekarza.

Bezpośrednio po zabiegu na kończynę zakładana jest specjalna pończocha uciskowa oraz zalecane jest udanie się na dłuższy około 1-2 godziny spacer.

Nie jest wskazane od razu wsiadanie do samochodu i dłuższa podróż.
Po zabiegu, przez okres 4 tygodni należy unikać wysokich temperatur, gorących kąpieli oraz opalania się, ponieważ zwiększają ryzyko długotrwałego utrzymywania się przebarwień.

Tak samo należy unikać pozycji stojącej jak i siedzącej przez długi czas.

W okresie rekonwalescencji na skórze mogą się pojawić niewielkie siniaki. Powinny one wchłonąć się samoistnie w przeciągu od miesiąca do pół roku, w zależności od intensywności zabiegu.

Skleroterapia jest zabiegiem rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Flebologiczne jako bezpieczna i skuteczna metoda leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej.