Pieprzyki i znamiona to wrodzone nieprawidłowości skórne. Spowodowane są niedoborem albo nadmiarem składników tkankowych. Znamiona w większych ilościach bardzo często pojawiają się na skórze wraz z wiekiem i utrzymują się na ciele przez całe życie.
Znamię należy od czasu do czasu kontrolować dermatologicznie. Warto umieć odróżniać znamię od zwykłych pieprzyków. Nieprawidłowości skórne mogą się bowiem wraz z wiekiem zezłośliwić. Niebezpieczne znamię pod wpływem intensywnego oddziaływania promieni słonecznych często przeobrażają się w czerniaka, czyli raka skóry.
Kiedy zwrócić uwagę na znamiona:
- znamię ma ponad 6 mm średnicy,
- znamię jest niesymetryczne lub ma granice nierówne i nieregularne,
- znamię ma kolor ciemny lub posiada kilka kolorów,
- pojawiło się nowe znamię, którego jeszcze niedawno nie było,
- znamię zmieniło wygląd, strukturę lub rozmiar,
- znamię swędzi lub krwawi.
Badanie dermatoskopowe pierwszym krokiem w ocenie zmiany skórnej
Aby ocenić, czy znamiona barwnikowe są niebezpieczne, wykonuje się badanie dermatoskopowe. Dermatolog ogląda dobrze oświetlone znamię w dużym powiększeniu (mikroskopia powierzchniowa) i ocenia jego powierzchnię. Zwraca uwagę na asymetrie, brzegi, kolor, średnicę i strukturę znamienia. Jeżeli jakieś znamiona i pieprzyki budzą wątpliwości, profilaktycznie usuwa się je i zleca badanie histopatologiczne.
Badanie dermatoskopowe pierwszym krokiem w ocenie zmiany skórnej
By czuć się bezpiecznie zalecamy pacjentom dwie zasady:
zwracajmy uwagę na zmiany skórne jak w punktach 1-6, w razie podejrzeń nie stawiajmy diagnozy samemu, ale poddajmy się badaniu lekarskiemu.
W LMC wykonujemy diagnostykę zmian skórnych. Nasi Specjaliści dbają, by Pacjent szybko i sprawnie poznał diagnozę, a w razie potrzeby badań pogłębionych czy konieczności zabiegu usunięcia zmiany został w pełni zaopiekowany.